https://www.violets.com.ua/

Секрети успішного цвітіння.

Є багато причин, чому фіалки зайняли місце в наших серця, але головне, безперечно, цвітіння. Не так багато рослин на землі, які можуть рости у нас в домі та радувати своїм безперервним цвітінням, практично без особливих зусиль з нашого боку. Але іноді, фіалки «ображаються» і цвітуть не так рясно, як нам хотілося б. Є кілька простих способів, як стимулювати цвітіння та підвищити його якість.

СЕКРЕТ№1 – СВІТЛО: Існує не так багато факторів, які так само ефективно впливають на цвітіння як достатнє освітлення. Світло -один з основних стимуляторів цвітіння. Він потрібний рослині для синтезу енергії. З особистого досвіду найпоширенішою причиною відсутності цвітіння є неправильно підібраний світловий режим.
Фіалки, які отримують недостатньо світла завжди «розповідають» про це, їхні черешки витягнуті і листя спрямовані до джерела світла, вони ніби просять про допомогу. При недосвіті черешки подовжуються, і нове листя росте менше звичайного розміру.
Коли розетка розміщена на вікні, оптимальна відстань не далі 30-45 см . Якщо відстань більша, то світло в більшості випадків потрапляє дуже розсіяне. Вікно має бути велике. Маленькі та дуже затінені вікна не дають достатньо світла для цвітіння. Майте на увазі, що фіалки люблять яскраве світло, але не переносять перегріву. Найкраще вікно має збалансовано поєднувати ці два фактори.
Якщо немає вікна, на якому фіалки можуть отримувати достатньо світла, тоді, щоб досягти цвітіння, колекціонеру доводиться використовувати штучне освітлення. Але будь-яке флюорисцентне світло (ми використовуємо більш холодні білі лампи, іноді в поєднанні з фітолампами) буде зменшувати пишність цвітіння. Як основне правило, тривалість світлового дня 10-12 годин на день, відстань до рослини 25-30 см, залежно від стану листя. Якщо світла занадто мало, рослини будуть тягнутися за світлом, черешки листових пластин витягуватися, якщо занадто багато – буде ущільнюватися центр розетки і листя втрачатиме зелений колір.

СЕКРЕТ№2 – ВОДА: ще один секрет цвітіння – забезпечення правильним режимом поливу, у якому земля залишається постійно вологою, але не мокрою. Коли бутони тільки починають підніматися над листям, вони дуже чутливі до зміни умов утримання, і якщо рослину пересушити, бутони можуть засохнути. Крім того, коли рослина цвіте, її потрібно утримувати при більш підвищеній вологості ніж зазвичай, тому що рослина схильно пересихати швидше.
Існує багато систем для поливу - гніт, полив зверху, полив у піддон, спеціально розроблений дизайн горщиків з резервуаром для води.Фіалки можна поливати «на око», коли земля починає трохи підсихати, але не всім рослинам сподобається такий метод поливу. Ми наполегливо рекомендуємо підтримувати субстрат постійно зволоженим і не пересушувати земляну грудку.
Будьте обережні, щоб не перезволожити рослини, оскільки можливе загнивання верхівки та кореневої системи.

СЕКРЕТ№3 – ВОЛОГІСТЬ: фіалки цвітуть краще, якщо повітря навколо рослин вологе. Бутони дуже ніжні, якщо повітря занабто сухе, вони можуть засохнути або дуже повільно відкриватися. Квітучі рослини особливо чутливі до вологості повітря.
Колекціонери з місцевостей з низькою вологістю повітря часто використовують гнотовий метод поливу і регулярно зволожують повітря навколо рослини. Якщо ви живете в місцевості з нормальною або підвищеною вологістю повітря (понад 55% ), то зволожувати рослини додатково не потрібно, достатньо регулярного поливу.

SharonСЕКРЕТ№4 –Добрива: виснажені фіалки не зможуть порадувати вас цвітінням. Фіалки активно ростуть цілий рік, якщо забезпечені постійною температурою та освітленням. Їм також потрібний постійний рівень поживних речовин. Тому фіалкам необхідне регулярне підживлення.
Існує багато способів удобрення фіалок, але ми вважаємо за краще удобрювати з кожним поливом. Мало людей можуть згадати, що востаннє вони удобрювали рослини місяць тому. Концентрація добрив для постійного поливу повинна бути в 5-6 разів нижчою, ніж при поливі щомісяця. Також можна удобрювати рослини з гнотовому поливі, роблячи поживний розчин.
Багато колекціонерів використоують добриво зі збільшеним вмістом фосфору. Фосфор зміцнює коріння, а це сприяє більш пишному цвітінню. Здоров'я коренів критично для цвітіння!
Багато колекціонери чергують добрива від різних виробників, ми знайшли підходяще і використовуємо його весь час.

СЕКРЕТ№5 – Грунт: успішно фіалки можуть рости тільки в легкій землі. Приблизно 1/3 повітря, 1/3 води, 1/3 землі та коріння матимуть вільний доступ до поживних речовин, що знаходяться у землі. Доктор Чарльз Коул, на одній зі своїх лекцій про фіалки, зазначав, що якщо витягти фіалку з горщика разом із земляною грудкою, то коріння завжди розміщене по периметру горщика, а у центрі залишається простір, не заповнений корінням. За його припущеннями корені розміщуються таким чином для того, щоб забезпечити циркуляцію повітря між стінками горщика і корінням. Як забезпечити потрібну пропорцію вологи і землі зрозуміло, але як додати "повітря"? Секрет полягає у використанні легких розпушувачів перліту та вермікуліту, які додають окремо або разом. Будь-який колекціонер має улюблений рецепт землесуміші, який отримано шляхом численних експериментів. Експериментуйте! Хороший грунт має бути таким легким, що можна вільно дістати пальцем до дна горщика навіть після кількох місяців використання.

СЕКРЕТ№6 – ТЕМПЕРАТУРА, КИСЛОТНІСТЬ И РОЗМІР ГОРЩИКА: ці три фактори об'єднані в один, тому що впливають на стан кореневої системи. Перепади температури, рівень pH, якщо він сильно відхиляється від рекомендованих 6.8, і неправильно підібраний розмір горщика, можуть призвести до загибелі коренів. Сенполії віддають перевагу температурі 65-75F (18-24C). Нижча нічна температура може призвести до відмирання коріння. Висока температура призводить до небажання рослини цвісти. Якщо баланс pH порушений, рослина не може засвоювати поживні речовини. Якщо ви удобрюєте фіалку, а вона виглядає виснаженою, перевірте кислотність грунту.
Не підходящий розмір горщика - це велика проблема для коріння. Розмір кореневої системи фіалки приблизно 1/3 розміру розетки. Наприклад, якщо розмір розетки близько 30 см, то відповідний розмір горщика для цієї рослини 10 см. Якщо рослина посаджена в горщик 12см, то 2 см по всьому периметру горщика залишиться не освоєним корінням. Дуже легко перезволожити цю «порожню» землю, а це може спричинити певні проблеми. Виняток становлять виставкові екземпляри, які потребують великих горщиків, щоб виростити рослину великого розміру.

СЕКРЕТ№7 - ЗДОРОВА РОСЛИНА: є кілька шкідників та мікроорганізмів, які не дозволяють рослині цвісти або цвітіння проходить надто швидко. Трипси мешкають в основному на квітах, усередині жовтих пильників. Вони дуже маленького розміру, але помітити трипси можна, особливо якщо їх потурбувати, вони починають пересуватися по квітці.
Борошнистий червець харчується соком рослини, природньо, що рослина не може цвісти на повну силу.
Цикламенового кліща (cyclamen mite) неможливо побачити неозброєним оком. Але досвідчені квітникарі швидко визначають його присутність: квіти стають дрібними і деформованими, ущільнюється центр розетки.
Борошниста роса найпоширеніше захворювання фіалок. Квіти та листя рослини виглядають як посипані борошном. Борошниста роса частіше вражає рослини, що знаходяться в місцях з недостатньою циркуляцією повітря, особливо при зниженій або підвищенній температурі, в занадто вологому повітрі.
Всі ці ознаки вимагають особливої уваги, потрібно вжити термінових заходів щодо захисту рослин і всієї колекції.

Dean's AquariusСЕКРЕТ№8 – ГЕНЕТИКА: буває, фіалки не цвітуть, тому що це не закладено у їхніх генах. Деякі фіалки цвітуть по-різному, залежно від ситуації. Генетика йде вперед, у нових сортах селекціонери покращують ознаки, що відповідають за частоту цвітіння, кількість квітконосів та бутонів на кожному квітконосі. Одні фіалки цвітуть іноді, інші випускають по парі квітконосів, треті видають шапки квітів через певні проміжки часу. Деякі взагалі не цвітуть. Якщо з агротехнікою все гаразд це може говорити про генетичну неприхильність до цвітіння. Ми з такими сортами прощаємось.

Для рослин, яким надані оптимальні умови, максимально наближені до природніх, не потрібні секрети: вони цвітимуть. Забезпечте їхні потреби, і вони будуть радувати вас своїм цвітінням весь час. Фіалки розповідатимуть усім, хто побачить їхні квіти, що їх виростив справді добрий колекціонер!

Автор: Kent & Joyce Stork
African Violet Magazine, July/August 1992
Адаптований переклад: Марія Монахова, Студія Фіалки
Фото: Марія Монахова, Студія Фіалки

Пошук по сайту