https://www.violets.com.ua/

Основи догляду

Догляд

Колерія. фото1

У мене дуже давно росла червоненька, простенька колерія - "безпородиста". Вона дуже легко цвіла, дуже швидко розросталася, давала нові пагони, чудово вкорінювалася, що у воді, що просто у землі. Невибагливість цієї рослини змусила мене вивчити її ближче. Все, що дізналася, постараюся викласти у цій статті.

Колерія (Kohleria) - багаторічна трав'яниста рослина сімейства Геснерієвих, раніше була відома під іменами «ізолома» і «тідея». Має не бульбу, а лускате коренище, що нагадує дуже маленькі соснові шишечки. Назву отримала від імені Мішеля Колера, вчителя природної історії у Швейцарії в 19 столітті. У природних умовах зростає в горах Центральної та Південної Америки (тропіки) та острови Трінідад. Рід включає близько 50 видів різних за розмірами рослин. 

Колерія надзвичайно невимоглива до догляду, вона добре почувається в кімнатних умовах. Утримувати колерію набагато легше, ніж інші геснерієві. Рослина цілком підходить навіть для малодосвідчених квітникарів. Але, поки що, ця рослина ще досить рідкісна у аматорських колекціях.

Колерія. фото 2

    Отже, у культурі відомі стандартні, компактні та мініатюрні форми.

    Цвіте колерія дуже довго та рясно.

Колерія. фото 3

Період спокою

    Колерія може мати явно виражений період спокою. Але може і не спати, тоді зберігає пагони та листя. Якщо у колерії зберігається на період спокою наземна частина, то їй потрібне гарне освітлення цілий рік (але не пряме сонце). Але в цей період також можна підрізати стебла, що стимулює коренеутворення.

    Якщо рослина забажає піти на спокій, то засохлі пагони слід видалити і рослину злегка поливати, щоб не засохло. Буває, що не всі стебла засихають. Стебла, що залишилися, обривати до весни не треба. Видалити їх вже можна буде з пересадкою. Можна залишати на зимівлю на підвіконні, але бажано винести на більш прохолодне місце з температурою 12-15 градусів С. Наприкінці зими, як правило, з'являються молоді пагони.

Освітлення та вологість

    Полив колерії має бути помірним з весни до осені та обмежений – взимку. Через бархатисте листя обприскувати колерію не рекомендується, на листі з'являться білі плями. Для підвищення вологості повітря колерію поміщають на піддон з вологим керамзитом або ставлять поруч із рослиною посудину з водою; бажано часто обприскувати повітря навколо листя – особливо влітку. Але вона настільки невибаглива, що переносить дуже добре сухе повітря і не скидає листя.

Колерія світлолюбна, але від прямих сонячних променів слід притіняти.

При нестачі світла нові пагони будуть слабкими та витягнутими, а кущик буде розвалюватися, стебла провисати, довжина міжвузлів збільшуватиметься, а листя дрібнітиме. Зрештою, колерія не зацвіте. У такому разі її слід перенести на освітлене місце, і є надія, що рослина виправиться.

Колерія. фото 4

Пересадка

Щороку навесні колерію необхідно пересаджувати у свіжу землю. При цьому треба розсаджувати коренище з молодими пагонами, що розрослося за рік. Використання дренажу при пересадці обов'язково!

Грунт для колерії складають із торф'яної землі, піску або розпушувачів (1:1:1). Можна використовувати і готовий ґрунт «Сенполія». Про посадки в покупний фіалковий грунт відгуки поки що неоднозначні.

Підживлення - бажано регулярно навесні та влітку 1 раз на місяць.

Краще використовувати широкі горщики, а чи не глибокі, т.к. кореневища розростається більше завширшки.

Розмноження

Розмножують колерію насінням, верхівковими живцями та поділом кореневища.

Насіння колерії висівають, не засипаючи грунтом, у січні-лютому, поливають і ставлять у тепличку. Природні види повторюють схожий колір квітів при розмноженні насінням.

Живцюванням можна займатися протягом усього року, що, у свою чергу, буде стимуляцією рослину до цвітіння. Живці укорінюють або у воді, або відразу у ґрунті. Як тільки з'явиться пара нового листя, рослину слід прищипнути. Тоді з'являться бічні пагони та сформується кущик. У колерійв, щоправда, є особливість - кущик з вікомвитягується та пагони лягають. Тобто колерію можна вирощувати як ампель!

Колерия. фото 5

Поділом коренища краще розмножувати колерію навесні. Коренище колерії висаджують у горщик з субстратом неглибоко на 1-2 см і обережно поливають до появи пагонів.

Проблеми догляду

Коричневі плями на листях– причина в поливі занабто холодною водою, вода для поливу має бути теплішою.

Листя жовтіють - передозування добрив, надто сухе або надто вологе повітря, надто багато сонця.

Світло-жовті плями на листтях - сонячні опіки. Потрібно притінення від прямих сонячних променів у найспекотніший час. Пошкоджене листя видаліть.

Білі плями на листях - потрапила вода.

Сірий налет на листях та квітах - сіра гниль або борошниста роса, що виникають, як правило, при порушеннях умов утримання. Припинити обприскування, видалити уражені частини, обробити системним фунгіцидом.

Скручування листя та/або скидання листя - сухе повітря. Потрібне додаткове зволоження.

Рослина витяглася, стебла оголилися - нестача освітлення. Рослині необхідно зрізати оголені стебла. Їх можна використовувати для розмноження сорту.

Колерія може піддатися нападу білокрилки, попелиці, трипсу, борошнистого червця та інших шкідників.

Автор: Олена Дорошенко, Студія Фіалки
Фото: http://gesneriads.ca
Ron Myhr

Пошук по сайту